Sakal veya bıyık ekimi nedir?

Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de ense bölgesinden alınan donör kıllar, sedasyonlu FUE yöntemi ile sorunlu bölgeye transfer edilir. 0,6 – 0,7 mm’lik ince uçlu mikro punchlar ile uygulanan bir işlemdir

Sakal veya bıyık neden dökülür?

Otoimmün rahatsızlıklar, çeşitli cilt rahatsızlıkları, hormonal dengesizlikler, geçirilmiş kaza, yaralanma veya travma gibi durumlar kişide sakal veya bıyığın dökülmesine neden olabilir. Tıpkı saç tedavilerinde olduğu gibi sakal ve bıyık için de izlenmesi gereken yöntem ekim yöntemidir. Kozmetik ürünler veya ilaç tedavileri hastaların beklentilerini karşılamamaktadır. Alopesi areata diğer bir adıyla saçkıran hastalığı da vücutta saç, sakal, kaş, kirpik gibi yerlerde dökülmelere neden olabilmektedir.

Sakal ve bıyık ekimi işleminde FUE tekniğinin avantajları nelerdir?

FUE tekniği saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde de tercih edilmektedir. Bu yöntemde elde edilen kökler istenilen yöne eklenebilmektedir. Hem sakalın çıkmadığı hem de seyrek sakal çıkan bölgelere uygulanabilmektedir.

  • Sakal veya bıyık ekimi nasıl yapılır?

• Öncelikli olarak hastadan alınan sakal veya bıyık görselinden sonra uzman doktor (kliniğe gelmesi halinde doktor hastayla yüzyüze ekimle ilgili değerlendirme yapabilmektedir) bölgeye ekilecek greft sayısı, ekim yapılacak bölge gibi operasyon adımları hakkında değerlendirme yapar ve hastayı bilgilendirir.
• Onay vermesi halinde eğer yurt dışından geliyorsa hastanın tedavi planlaması yapılır. (Hangi tarihler arasında geleceği, konaklama ve uçak bileti vb.)
• Lokal anestezi ile kıl köklerinin alınacağı alan uyuşturulur.
• FUE yöntemi ile greftler tek tek toplanır ve ekim alanına hazırlanır.
• Toplanmış olan greftler için kanallar açılır.
• Açılan kanallara kıl kökleri yerleştirilir ve operasyon tamamlanır.

Sakal veya bıyık ekimi kimlere yapılır?

Herhangi bir nedenden ötürü sakalı veya bıyığı çıkmayan (köselik), travma, yanma veya yaralanma gibi durumlarla karşı karşıya kaldıktan sonra sakalı/bıyığı dökülmüş ve çıkmamış olan hastalara işlem yapılmaktadır. Kişinin kendisini psikolojik olarak rahatsız ettiği seyrek kıl köklerinde de ekim işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyat sonrasında sakal ve bıyık bölgesinde kalan izlerin kapatmak için de bu uygulama tercih edilebilmektedir. Bunun haricinde sakal ve bıyığın estetik açıdan eşit görünmediği durumlarda da ekim yapılabilmektedir.
 

Ne kadar greft (kıl kökü) gereklidir?

Sakal ekiminde genellikle 3000 ve üzeri kök yeterli olmakta ve başarılı sonuç vermektedir. Bıyık ekimi için ihtiyaç duyulan kök sayısı ekim yapılacak alana göre 400-800 arasında farklılık gösterebilir.
 

Sakal veya bıyık ekimi ne kadar sürer?

İşlem süresi eklim yapılacak bölgenin genişliğine göre değişir. Bıyık ekimi genellikle 2-4 saat arasında tamamlanır. Sakal ekimi daha geniş bir bölgeyi kapsadığı için 4 saat ile 8 arasında değişen bir ekim sürecinden söz edilebilir.

Sakal ve bıyık ekimi hakkında ücretsiz bilgi almak ister misiniz?

 

Bilgilendirme amaçlıdır.